Miejskie Centrum Lekarskie Sp. z o.o. ul. Świecka 27, 89-500 Tuchola
www.mcl.tuchola.net

 

W związku ze zwiększoną zachorowalnością na grypę i choroby grypopodobne zachęcamy pacjentów do zapoznania się z tematyką dotyczącą tych chorób.


GRYPA

Choroba o ostrym przebiegu spowodowana zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy. Zachorowania u ludzi wywołują typy A i B wirusa grypy. Typ A dzieli się na podtypy w zależności od rodzaju 2 białek na powierzchni cząsteczki wirusa: hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Grypę sezonową najczęściej wywołują wirusy podtypów H1N1 i H3N2 (w niektórych sezonach H1N2), w mniejszym stopniu wirus grypy B. To z tych 3 typów wirusa produkowane są szczepionki przeciwko grypie sezonowej. 

GRYPA I PRZEZIĘBIENIE – różnice

 

GRYPA

PRZEZIĘBIENIE


ROZWÓJ


ostry początek

rozpoczyna się 1–2 dniowym okresem złego samopoczucia, a objawy narastają stopniowo

OBJAWY: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, głowy


częściej


rzadziej

KATAR

mniej nasilony

dominuje

 

    Grypa może powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc lub nawet niewydolność oddechową. 

 

Na podstawie samych objawów lekarz nie jest w stanie w sposób pewny odróżnić grypy i przeziębienia. W znakomitej większości przypadków nie ma to jednak znaczenia. Rozpoznanie zakażenia wirusem grypy i odróżnienie go od innych zakażeń jest natomiast często konieczne u chorych przyjmowanych do szpitala z powodu powikłań grypy (np. zapalenia płuc).

DROGI ZAKAŻENIA

- drogą kropelkową (kontaktu z chorym, który kaszląc lub kichając rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych, zawierające wirusy),

- drogą pokarmową (kontakt z zakażonymi przedmiotami),

do zakażenia niektórymi szczepami grypy może także dojść w wyniku bliskiego kontaktu (np. dotykanie) z chorymi lub martwymi zwierzętami – świniami, ptakami domowymi lub dzikimi. Grypą ptaków można się również zakazić w wyniku spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa lub surowych jaj chorych ptaków.

LECZENIE

1. Odpoczynek, leżenie w łóżku (w razie potrzeby zwolnienie z pracy),

2. Pić odpowiedn ilości płynów (szczególnie, jeżeli przeziębieniu towarzyszy gorączka), np. wody mineralnej niegazowanej albo herbaty (nie powinno się spożywać napojów gazowanych).

3. Na ból głowy,mięśni,gorączkę stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.Najbezpieczniejszy jest paracetamol.

4. Upośledzona drożność nosa-katar-

a) leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane miejscowo (ksylometazolina, oksymetazolina)- poprawiają szybko drożność nosa (nie wolno ich jednak stosować dłużej niż kilka dni, gdyż stosowane dłużej uszkadzają błonę śluzową nosa i mogą nasilić katar),

b) leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane doustnie (pseudoefedryna)-poprawia drożność nosa i działa słabo stymulująco na mózg (leku nie powinno się stosować u chorych z ciężkim nadciśnieniem tętniczym oraz niestabilną chorobą niedokrwienną serca),

c) leki przeciwhistaminowe (deksbromfenyramina, cetyryzyna)- mają słabe działanie poprawiające drożność nosa (stosowane są zwykle jako składnik preparatów wielolekowych; uniektórych chorych mogą powodować senność).

5. Kaszel:

a)suchy- leki przeciwkaszlowe takie jak butamirat lub lewodropropizyna. Łagodząco działa również łyżka miodu przed snem.

b) produktywny (jeżeli w oskrzelach obecna jest trudna do odkrztuszenia wydzielina)- można zastosować preparat zawierający gwajafenezynę, ale dane na temat jej skuteczności są sprzeczne. Należy zdecydowanie unikać złożonych preparatów, zawierających zarówno lek przeciwkaszlowy jak i wykrztuśny (najczęściej dekstrometorfan i gwajafenezyna).

 
Na podstawie artykułu: dr med. Filip Mejza, "Grypa i przeziębienie", Medycyna Praktyczna, 19.10.2016; https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/61825,grypa-i-przeziebienie

Copyright © 2019-2021 www.mcl.tuchola.net

Miejskie Centrum Lekarskie Sp. z o.o. ul. Świecka 27, 89-500 Tuchola

Strona główna  •  Aktualności  •  Godziny pracy  •  Rejestracja  •  Kontakt
projekt strony strony internetowe bydgoszcz